Pitch Sessions
All
Expo Programmes
International Showcases
Pitch Sessions
Conversations
Tour to Shenzhen / Guangzhou
Supporting Programmes
Date
Art Form
Participant
results
Expo Programmes
Music
McDull · Café Carnival à la Hong Kong
Hong Kong Sinfonietta
Concert Hall, Hong Kong City Hall
14 Oct (Mon) 19:30
Expo Programmes
Dance
A Dance Poem of Calligraphy
AFTER SNOWFALL
Hong Kong Dance Company
Grand Theatre, Xiqu Centre, West Kowloon Cultural District
14 Oct (Mon) 20:00
Expo Programmes
Multidisciplinary Arts
Time in a Bottle
HKPAX x Ishikawa Ongakudo
The Box, Freespace, West Kowloon Cultural District
14 Oct (Mon) - 17 Oct (Thu) 20:00, 15 Oct (Tue) - 17 Oct (Thu) 16:00
Expo Programmes
Xiqu
Love in the Bamboo Grove
Hong Kong Arts Festival
Auditorium, Sha Tin Town Hall
14 Oct (Mon) 20:00
Expo Programmes
Music
Wheel of Time
Hong Kong Chinese Orchestra
Concert Hall, Hong Kong Cultural Centre
14 Oct (Mon) 20:00
Expo Programmes
Music
1014
HKPAX x China Performing Arts Agency
Studio Theatre, Hong Kong Cultural Centre
14 Oct (Mon) - 15 Oct (Tue) 20:15
Pitch Sessions
Pitch Sessions 1
Hong Kong Jockey Club Auditorium, Hong Kong Palace Museum, West Kowloon Cultural District
15 Oct (Tue) 14:00
International Showcases
Dance
BENCHED
Uppercut Dance Theater (Denmark)
South Atrium, Hong Kong Palace Museum, West Kowloon Cultural District
15 Oct (Tue) 15:45, 15 Oct (Tue) 18:15
International Showcases
Music
ONE, My Utopia!
Seo Jungmin (South Korea)
Tea House Theatre, Xiqu Centre, West Kowloon Cultural District
15 Oct (Tue) 16:00, 16 Oct (Wed) 18:00
International Showcases
Drama
A Flexitarian
The Three Bowls Co Op (Mainland)
Black Box Theatre, Kwai Tsing Theatre
15 Oct (Tue) - 16 Oct (Wed) 18:00
International Showcases
Drama
Back To Square One?
The Rebel Alliance (New Zealand)
Joseph Lau & Josephine Lau Roof Garden, Asia Society Hong Kong Center
15 Oct (Tue) - 16 Oct (Wed) 18:00
International Showcases
Drama
Caution: Fragile
L’Arriere Scene (Canada)
Shouson Theatre, Hong Kong Arts Centre
15 Oct (Tue) - 16 Oct (Wed) 18:00
International Showcases
Music
LauZone
Anna Lo and Rick Lau (Hong Kong)
JC Cube, Tai Kwun
15 Oct (Tue) - 16 Oct (Wed) 18:00
International Showcases
Dance
To Break Free is To Be
Maher Dance Company (Germany)
McAulay Studio, Hong Kong Arts Centre
15 Oct (Tue) - 16 Oct (Wed) 18:00
Expo Programmes
Xiqu
Xiqu Centre Original Production
Experimental Cantonese Opera
Farewell My Concubine (New Adaptation)
Xiqu Centre, West Kowloon Cultural District
Studio 1, Xiqu Centre, West Kowloon Cultural District
15 Oct (Tue) - 16 Oct (Wed) 20:00
Expo Programmes
Drama
Little Shop of Horrors
Chung Ying Theatre Company
Auditorium, Kwai Tsing Theatre
15 Oct (Tue) - 17 Oct (Thu) 20:00
Expo Programmes
Drama
The Spoon
Hong Kong Repertory Theatre
HKRep Black Box (8/F Sheung Wan Civic Centre)
15 Oct (Tue) - 17 Oct (Thu) 20:00
Pitch Sessions
Pitch Sessions 2
Hong Kong Jockey Club Auditorium, Hong Kong Palace Museum, West Kowloon Cultural District
16 Oct (Wed) 14:00
Expo Programmes
Xiqu
The Chinese Artists Association of Hong Kong
Cantonese Opera in the Civil and Martial Traditions
Leisure and Cultural Services Department
Auditorium, Sha Tin Town Hall
16 Oct (Wed) - 17 Oct (Thu) 19:30
Expo Programmes
Music
Journey of Discovery
HKPAX x National Arts Council of South Africa
Theatre, Hong Kong City Hall
16 Oct (Wed) - 17 Oct (Thu) 20:15
Expo Programmes
PerformTech Symposium: Staging the Future of Performing Arts
The Hong Kong Academy for Performing Arts
Wan Chai Campus, The Hong Kong Academy for Performing Arts
15 Oct (Tue) - 17 Oct (Thu) 14:00
International Showcases
Multidisciplinary Arts
Evolution
Third Coast Percussion (US) and Toolbox Percussion (Hong Kong)
Grand Stair, M+, West Kowloon Cultural District
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 16:00
International Showcases
Dance
Legend of Hao Hao
Yang Hao (Hong Kong)
Tea House Theatre, Xiqu Centre, West Kowloon Cultural District
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 16:00
International Showcases
Multidisciplinary Arts
By A Thread
One Fell Swoop Circus (Australia)
Laundry Steps, Tai Kwun
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 18:00
International Showcases
Music
Echoes of the City
Mavis Lam (Hong Kong)
Miller Theater, Asia Society Hong Kong Center
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 18:00
International Showcases
Drama
Han!
Theatre No Theatre (Italy)
JC Cube, Tai Kwun
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 18:00
International Showcases
Drama
Perhaps, Perhaps… Quizas
Gabriela Muñoz (Finland / Mexico)
McAulay Studio, Hong Kong Arts Centre
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 18:00
International Showcases
Dance
The Island!
Burkicom (Czech Republic)
Black Box Theatre, Kwai Tsing Theatre
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 18:00
International Showcases
Xiqu
Zhuo Wenjun
Sichuan Opera Theatre of Chengdu (Mainland)
Shouson Theatre, Hong Kong Arts Centre
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 18:00
Expo Programmes
Dance
Meeting In-between Time
City Contemporary Dance Company
The Pokfulam Farm
17 Oct (Thu) 19:30, 17 Oct (Thu) 20:45
Expo Programmes
Dance
The Butterfly Lovers
Hong Kong Ballet
Grand Theatre, Hong Kong Cultural Centre
17 Oct (Thu) 19:30
Expo Programmes
Xiqu
The Legend of the White Snake
China National Peking Opera Company (Mainland)
Grand Theatre, Xiqu Centre, West Kowloon Cultural District
17 Oct (Thu) - 18 Oct (Fri) 19:30
Expo Programmes
Music
Long Yu | Double Brahms
Hong Kong Philharmonic Orchestra
Concert Hall, Hong Kong Cultural Centre
17 Oct (Thu) 20:00
Tour to Shenzhen / Guangzhou
Tour to Shenzhen
19 Oct (Sat)
Tour to Shenzhen / Guangzhou
Tour to Shenzhen & Guangzhou
19 Oct (Sat) - 20 Oct (Sun)
Supporting Programmes
Music
The 4th Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Culture and Arts Festival—Opening Programme
Sound River
Leisure and Cultural Services Department
Hong Kong Coliseum
19 Oct (Sat) 20:00
Conversations
Leadership Talks
Supporting Programmes
Youth Portrait: HKSC Performing Arts Showcase
HKICC Lee Shau Kee School of Creativity